DOLOMITY / 4.-9.9.2005 / 

 

MONTE CRISTALO ( CIMA DI MEZZO ) / 3154 m /,  TOBLINGER KNOTEN / 2611 m /, TOFANA DI MEZZO / 3244 m /, PIZ BOE / 3152 m /, MARMOLADA / 3342 m / 

 

Fotogalerie je zde

ÚČASTNÍCI: Luděk, Lukáš, Jirka, já

1.Den: Z Plzně odjíždíme ráno a do Cortiny d´ Ampezzo přijíždíme asi v 13 hodin, projíždíme městem a kemp Olympia nacházíme celkem rychle, je asi 5 km za městem, jelikož je polední siesta, tak jedeme zpátky do města, je tady o víkendu závod veteránů, tak se kocháme autama. Zjišťujeme předpověď počasí a vracíme se do kempu, tam si místo původního spaní ve stanech bereme karavan, cena je na jednoho o 2,5 €  více a komfort se nedá srovnat. To oceníme za chvíli, kdy přebalujeme věci na zítra a začíná pršet. Cena kempu v září je tedy 7,5 na osobu za stan, karavan stál 10 za osobu. Sprchy jsou zadarmo. 

2.Den: První túru jsme si naplánovali do skupiny Cristallo, na Cima Di Mezzo / 3154 m / a dále přejít feratu Ivano Dibona. Vyjíždíme do sedla Paso di Tre Croci / 1809 m /, tam jsme asi v 8:45 a jdeme po cestě k chatě Rif. Son Forca / 2215 m /, kam docházíme za hodinu, tam sedáme na lanovku v dost špatném stavu ( 6,3 € ) a ta nás vyváží do sedla k chatě Rif. G. Lorenzi / 2215 m /, tady leží čerstvý zmrzlý sníh. Na verandě chaty se navazujeme a v půl 11 nastupujeme na feratu Marino Bianchi, ferata je v pohodě a v 11:45 jsme normálním tempem na vrcholu Cima Di Mezzo / 3154 m /. Jak se fotíme u kříže, tak Luďkovi padá helma dolů ze srázu a jenom se za ní smutně díváme. Stejnou cestou se vracíme zpátky asi v 13:30 jsme u chaty, kde chvíli odpočíváme a pak jdeme na nástup feraty Ivano Dibona – to je hodně pěkná hřebenovka, která vede přes následující vrcholy: Cresta Bianca / 2932 m /, Vecio del Forame / 2868 m /, Zurlon d Testaccio / 2363 m /. Hned na chatou je provazový most, který známe z filmu Cliffhanger. Hřebenovka je to pěkná, v každém sedle a skoro na každém místě kde to jen trochu jde jsou památky na první světovou válku, at jsou to chaty, nebo střílny, ostnatý drát... Cesta je už dost dlouhá, stoupání a klesání se celkem rychle střídají, ještě ke všemu začíná v dálce bouřit a trochu pokapává. Takže se moc nezastavujeme a pokračujeme dolů do bezpečí. Hřebenovka končí a my rychle ztrácíme výšku a za chvíli jsme na cestě, ted nás čeká ještě vystoupat asi 300 metrů zpátky k chatě Rif. Son Forca a sestoupit po stejné cestě do sedla Paso di Tre Croci. Tam už jsme za šera a k autu docházíme už za tmy.

 3.Den: Dnes se vydáváme do oblasti Sextenerských Dolomit, k asi nejznámějším a nejfotografovanějším skalním útvarům – Tre Cime di Lavaredo ( Drei Zinnen ). Za vjezd do sedla Forc. Longeres k chatě Rif Auronzo / 2320 m / se platí 20 €. Od parkoviště se vydáváme v půl 9 po cestě 105 na okružní cestu kolem celého masivu. V deset hodin jsme u chaty Rif. Locatelli / 2405 m / a pokračujeme doprava kolem masivu Toblinger Knoten, který obcházíme zhruba do poloviny, do míst kde začíná ferata, která je velmi krátká, ale dle průvodce těžká, převýšení pouze 120 metrů a délka 160 metrů. Na vrcholu Toblinger Knoten / 2611 m /, jsme přesně v poledne. K sestupu se používá druhá ferata, která je velmi lehká. Po sestupu k chatě dokončujeme okruh a docházíme zpátky na parkoviště. Pak jedeme do Cortiny, kde si Luděk kupuje novou helmu.

 4.Den: Dnes se dělíme, kluci jdou na Tofanu Di Rozes, kde jsem byl před měsícem a já se vydávám sám na Tofanu Di Menzo / 3244 m. /. Z Cortiny jedeme směrem  na Passo Falzarego, Pak odbočujeme na chatu Rif. Diona / 2050 m. /. Já stoupám na chatu Rif. Pomedes / 2340 m. /, kde jsem asi za 30 minut, pak ještě asi 15 minut k nástupu na feratu. Nejdříve se nastupuje na feratu Punta Anna, pak následuje ferata Giuseppe Olivieri. Pod nástupem je nás 6, také pár z Čech. Navazuji se a vyrážím nahoru asi v 9 hodin. Rychle se nabírá výška a za chvíli ferata začíná být hodně vzdušná. Z výstupu na Punta Annu se otevírají nádherné výhledy na protější vrchol Tofany Di Rozes. Tato ferata je velice odvážně vedená, vede skoro celou dobu po hřebenu, jsou z ní nádherné výhledy ale je taky docela těžká.  Na vrcholu Punta Anna jsem v 10:15, tam se dávám do řeci s italem Giovanim, který jde také sám a domlouváme se na společném dalším postupu, ve dvou se to lépe táhne. Nyní jsou lana natažená jen tam kde je to opravdu potřeba a ferata je pořád hodně vzdušná. Pak pokračujeme celou feratu spolu a dole na chatě dáváme společně pivko, já pak čekám na kluky, až se vrátí.

 

Dál už to nemám nějak dopsaný a asi už to bohužel nikdy nedopíšu, jelikož není čas - takže pouze poznámky :-(

5. Den - jdeme na Piz Boe - normálkou

6. Den - Marmolada - nahoru feratou, sestup přes ledovec

7.Den odjezd