BERCHTESGADENSKÉ ALPY

 

WATZMANN / 2713 m.n.m / 24 – 25.4.2004

 

Účastníci: Míra, Luděk, Ivanka, Laďka, Vlasťák, Lukáš, Burša a já

 

1.Den: Sraz v Plzni je v 2:45, za hodinu vyzvedáváme Buršu v Postřekově a ve 4 kafíčko na benzínce, dnes s tím rozdílem, že jedeme přes Folmavu. Na místě ve Wimbachklamu / m.n.m. / jsme v 8:30. Po snídani a rozdělení nákladu vyrážíme v 9:45 nahoru, ze začátku se jde celkem v pohodě, pěkná cesta bez sněhu, počasí také ujde. To se ale brzy mění, když odpočíváme u salaší Stubenalm, tak se docela silně rozprší a vypadá to, že jen tak nepřestane. Oblékáme tedy goráče a pokračujeme vzhůru. Za chvíli se na cestě objevují i první souvislejší vrstvy sněhu. U dalších salaší či chat Mitterkaseram, se již boříme, máme jen jedny hůlky ( já jsme je samozřejmě nechal dole v autě). Tak se prošlapávání ujímá Vlasťák a stopu šlape až na chatu. Hodně dobrý výkon. Výš se k dešti přidává i mokrý sníh a vítr, prostě pěkný humus. Stoupáme stále nahoru, svah se stále zvyšuje, pak ho už traverzujeme a dostáváme se k sedélku, kde opět narážíme na značku, odtud už pouze prudce vzhůru po ocelových lanech a jsme u chaty Watzmanhaus / 1928 m.n.m. /, někdo si na to bere i cepín, je to i na mačky, ale ty jsou hluboko v batohu. Na chatě jsme v 13:20, trvalo nám to sem asi 3,5 hodiny. Winteraum je velice slušný, asi 10 míst, oddělená místnost, kde jsou kamna a stoly. Zatápíme v kamnech a sušíme mokré věci. Jsou zde také piva, tak se snad nudit nebudeme, když jsme přišli tak brzy. Počasí se dost rychle mění, chvíli je jasno a krásně, a za dvě minuty je vichřice a sněžení. Tak začínáme hrát karty – prší a to nám vydrží až do půl desáté, kdy jdeme spát. Bohužel večer se počasí ještě horší a asi to zítra nebude stát za nic.

2.Den: Naše předpověď se bohužel naplnila, přes noc sněžilo a tak se na vrchol nedostaneme, svah od chaty je dost prudký a tím pádem po tom co nasněžilo i asi dost lavinézní. Vstáváme v 8:30 a po snídani hned odcházíme dolů. Rozhodujeme se tedy, že to zabalíme a dnes pojedeme domů. Před chatou nasazujeme mačky a i s cepínem v ruce sestupujeme dolů. Prudký svah přímo pod chatou je nejhorší a cepín i mačky se dost hodí. Na parkovišti jsme v 12:30 a po jedné odjíždíme domů. V Plzni jsme v 18:30.

Na závěr: Bohužel ani při druhé letošní akci nám počasí nepřálo a museli jsme předčasně odjet domů. Opět nemělo cenu riskovat, rozhodnutí bylo zase správné.

Rady a tipy: moc toho nebude, nocleh na Winteraumu stojí pro členy OEAV 3,5 € a pro nečleny 7,5 €, spálené dřevo na osobu 2,5 €. Pivo , které bylo volně k dispozici stálo 1,5 €. Winteraum je velice dobře zařízený, pouze chyběla sekyra, tak jsme dřevo museli štípat cepínem. Parkoviště ve Wimbachklamu stojí na jedem den pro jedno auto 2,5 €.